Makaleler

Yaşam koçu

Yaşam koçu, kendisine başvuran kişinin ihtiyacı olan rehberlik hizmetini üstlenerek hedeflediği başarıya ulaşması için yol gösteren kişidir. Yaşam koçluğu yaptığı kişinin hedeflerini saptayarak bu yolda önüne çıkabilecek muhtemel engelleri ve sorunları minimuma indirmek için destek verir. Kişinin hedefe ulaşabilmesi için doğru soruları sorarak kişinin yanlış yönlerini düzeltmesine yardımcı olur. Yaşam koçunun en önemli özelliklerinden biri motivasyon ustası olmasıdır. Yaşam koçu, hedeflerinden çeşitli sebeplerle vazgeçen kişileri motive ederek onu yeniden hedefe kilitler.

YAŞAM KOÇU NE YAPAR?

Yaşam koçu konusunda çok fazla bilgisi olmayan kişiler, yaşam koçu ile danışmanlığını karıştırabilir. Aslında yaşam koçluğu ve danışmanlık birbirinden çok farklı iki meslektir. Yaşam koçu, danışmanın aksine kişinin geçmişiyle ilgilenmez ve amacını kişinin geleceğini en iyi şekilde kurgulamak üzerine çalışır. Yaşam koçu, kişinin hayatında yaşayacağı problemleri en hızlı nasıl çözebileceğini öğretir. Koçlar, kişinin hayallerini gerçekleştirmek için gerekli olan değişiklikleri yapmasına yardımcı olur. Yaşam koçluğu, başlıca iş-yaşam dengesinin sağlanması ve kariyer değişikliği konularının yanı sıra kişiye fayda sağlayacak tüm konularda verilir.

YAŞAM KOÇLUĞUNU KİMLER ALMALI?

  • Kariyerinin gidişatından memnun olmayan ve radikal kararlar almak isteyen kişiler
  • Hayatını daha mutlu yaşamak isteyen ancak hangi yolu takip etmesi gerektiğini bilmeyen kişiler
  • Hayatında belirgin bir problem olan ancak hiçbir şekilde bunu çözemeyen, profesyonel yardım almak isteyen kişiler
  • Sınavlara hazırlanan ancak meslek seçimi konusunda kararsız olan öğrenciler
  • Uzun yıllar çalışmanın ardından emekli olan ancak hayatındaki boşluk nedeniyle kendini kötü hisseden kişiler
  • Hayatında planlamaya ihtiyacı olan ve karmaşıklıktan hoşlanmayan kişiler

DOĞRU YAŞAM KOÇU NASIL BULUNUR?

Yaşam koçluğunun genelgeçer, herkes için uygulanan tek bir tekniği yoktur. Bu nedenle yaşam koçlarının her biri, kendilerine başvuran kişilere farklı yöntemlerle yaklaşır. Ben Leyla Loyan Güçtaş olarak, bugüne dek yaşam koçluğu yaptığım kişilerle başarılı bir iş birliği gerçekleştirerek onların hayatını daha iyi bir hale getirmeyi, hedeflerine ulaşmalarını sağladım.  Siz de bugüne dek başarıya ulaştırdığım kişilerin arasına katılmak istiyorsanız, Cumhuriyet Mahallesi Fatih Sultan Mehmet bulvarı No:53 Mersa Sitesi B Blok D:1 Nilüfer / Bursa adresinde bulunan ofisimi ziyaret edebilir, 05333698880 numaralı telefon numarasından bana ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Leyla GÜÇTAŞ

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız

Video

SON EKLENEN YAZILAR