Makaleler

Sınav koçluğu

Her öğrenci, eğitim kariyerinin bazı anlarında başarısız olacağını, hedeflerine ulaşamayacağını düşünür. Bunun sebepleri arasında öğrencilerin derslerin bazı noktalarını anlayamaması, sınav stresi, motivasyon problemi ve buna benzer problemler gösterilebilir. Sınav koçları, bu tür durumlarla mücadele eden ve sınavda en yüksek puanı almak için çabalayan öğrencileri potansiyeline ulaştırmak için hizmet veriyor. Peki sınav koçluğu nedir, ne işe yarar? Kimler sınav koçluğundan yararlanmalı? İşte tüm soruların yanıtları…

SINAV KOÇLUĞU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sınav koçluğu, öğrencinin potansiyelinin ortaya çıkarılmasını, hedeflerinin daha net şekilde belirlenmesini ve öğrenciyi sonuca ulaştıracak programlar bütününü kapsar. Sınav koçluğu çalışmaları kapsamında şu kazanımlar sağlanır:

  • Öğrencinin başarılı ve başarısız yönlerinin ortaya çıkarılarak sınava kadar tüm olumsuzlukların giderilmesi.
  • Öğrencinin istek ve ihtiyaçlarının saptanarak düzenli bir program uygulanması.
  • Öğrenciyi sınavda başarılı kılacak etkin çalışma yönteminin öğrenilmesi.
  • Öğrencinin ders çalışırken ve sınavda süreyi faydalı şekilde kullanmayı öğrenmesi.
  • Öğrencinin sorumluluk duygusu kazanması.

Sınav koçluğunda hedef, öğrenciye çok ders çalıştırmaktan ziyade, ders çalışılan sürenin en verimli olacağı hale getirmektir. Öğrencinin saatlerce, herhangi bir aktivitede bulunmadan ders çalışması, dersten soğumasına ve dikkat kaybına neden olur. Çalışma programı, öğrencinin çalışma şevkini üst seviyede tutar ve öğrencinin başarılı olma yolunda hızlı bir adım atmasını sağlar.

Başarısız öğrenci yoktur. Bir öğrencinin matematiğinin, diğer öğrencilerden daha kötü olması, onun başarısız olacağı anlamına gelmez. Her öğrenci, farklı zeka düzeyine, anlama ve olayları yorumlayabilme kapasitesine sahiptir. Öğrencinin sosyal zekası, bazılarının sanat zekası ya da spor zekası, sayısal zekasının önüne geçmiş olabilir. Bazı öğrenciler, kısa çalışarak konuyu anlarken bazı öğrencilerde ise bu süreç daha uzun sürer. Bu nedenle sınav koçluğunda her öğrenciye aynı program uygulanmaz. Öğrencinin kapasitesi, yapabilecekleri, sınavda hedefi, aile yaşamı ve buna benzer birçok konu değerlendirilir ve öğrencinin en başarılı olacağı yöntem seçilir. Böylece öğrenci kendisini sonuca götürecek optimum çabayı sarf ederek sonuca ulaşır.

SINAV KOÇLUĞUNDAN KİMLER YARARLANMALI?

Sınavlara hazırlandığı sırada kendilerini stres altında hisseden, sınavdan korkan, herhangi bir deneme sınavında streslenerek iyi bildiği konuları unutan, konsantrasyon ve bunun sonucunda ders çalışma problemi yaşayan, ders çalışmaktan zevk almadığı için erteleyen, ders programından bunaldığı için kısa çalışmaların ardından bunalan ve zamanını verimli kullanamayan öğrenciler, öğrenci koçluğundan yararlanmalıdır. Kendine “Kısa sürede en hızlı şekilde nasıl öğrenebilirim?”, “Bildiğim konuları sınavda nasıl kullanabilirim?” ve “Ders çalışma motivasyonumu nasıl üst seviyede tutabilirim?” sorusunu soran kişiler için doğru adres, sınav koçluğudur.

Siz de bugüne dek başarıya ulaştırdığımız yüzlerce öğrenci gibi, sınav koçluğumuzdan yararlanabilir ve ders çalışma stilinize yeni bir soluk getirerek düzenli ve planlı çalışmayı öğrenebilir, sınavda başarılı olmanın anahtarına sahip olabilirsiniz.

Cumhuriyet Mahallesi Fatih Sultan Mehmet bulvarı No:53 Mersa Sitesi B Blok D:1 Nilüfer / Bursa adresinde bulunan ofisimizi ziyaret edebilir, sınav koçluğu kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Bizlere 05333698880 numaralı telefondan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Leyla GÜÇTAŞ

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız

Video

SON EKLENEN YAZILAR