Koçluk Hizmeti

EFT UYGULAMASI

EFT, bir enerji psikolojisi tekniğidir. Diğer bir ifade ile duygusal özgürleşme tekniğidir. Batıda geliştirilmiş olmasına rağmen temelleri binlerce yıllık doğu tıbbına dayanır.
Klinik Psikolog Dr. Roger Callahan, doğu tıbbı üzerine yaptığı araştırmalarda kötü anıların, travmaların ve olumsuz deneyimlerin yarattığı olumsuz düşüncelerin bedenin enerji sistemindeki düzgün akışı olumsuz yönde etkilediğini izlemiştir. Yersiz korkuların ve endişelerin tedavisi için yaptığı geniş araştırmalar sonucu meridyenlerin uç noktalarına uygulanan baskıların olumlu sonuç verdiğini görmüş, geliştirdiği yöntemi pek çok sayıda hastasına uygulamıştır.
Callahan bu terapi yöntemini geliştirip ”Thought Field Therapy: TFT (Düşünce Alanı Terapisi)” adını vermiştir.

Daha sonra öğrencilerinden Gary Craig adlı bir mühendis, bu yöntemleri daha basitleştirip, herkesin uygulayabileceği bir teknik haline getirmiş ve ”Emotional Freedom Techniques:EFT” (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) adını vermiştir.
Düşüncelerimizin negatif olması, yaşadığımız travmalar, korku suçluluk nefret kırgınlık gibi duygular, ilgili meridyenlerde tıkanıklığa neden olur. Bu duygular ve travmatik anılar bedenin enerji kanallarında saklandıkça, bedensel rahatsızlıklar ve psikolojik acı olarak kendisini tezahür ettirir.
İşte bu noktada, EFT; bedenimizdeki bazı meridyenlere vuruş ve olumlamalar ile tıkanmış enerjiyi dağıtmayı ve dengelemeyi amaçlar.Enerji meridyeni dengelendiğinde, tıkanıklığa neden olan duygu da kaybolur.
EFT için sorunun ne zamandır süre geldiği önemli değil. Terapilerdeki gibi amacı ‘anıyı tedavi etmek’ olmadığı için, tedavi süreci kişiye psikolojik acı vermiyor ve uzun seanslar gerektirmiyor. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’nin işe yaraması için, kişinin buna inanması da gerekmiyor.
EFT, fobilerden kurtulmak için (örümcek korkusu, yükseklik korkusu, toplum önünde konuşma korkusu vb), bağımlılıklardan özgürleşmek için(sigara, alkol bağımlılığı), fiziksel ağrılardan kurtulmak için(sırt, bel ağrıları vb), geçiş acılardan özgürleşmek için (tacize maruz kalma, travmalar vb) için kullanılabilir. Hiç bir yan etkisi olmadığı için, her durumda kullanılabilir.
EFT YÖNTEMİ HANGİ DUYGULAR ÜZERİNDE ETKİLİDİR ?
• Bağımlılıklar ( yemek, alkol, sigara, uyuşturucu )
• Öfke, kızgınlık, nefret duyguları,
• Korku, kaygı, endişe duyguları,
• Suçluluk, keder,üzüntü duyguları, Uyku sorunları ve kabus,
• Yersiz korkular,
• Stres ve gelecek kaygısı,
• Kaybetme korkusu,
EFT, değersizlik ve yetersizlik duygularından arınmak için çok etkili ve kolay bir yöntemdir.

Randevu ve iletişim için: 0224 245 01 09

Yazar Hakkında

Leyla GÜÇTAŞ

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız

Video

SON EKLENEN YAZILAR