MUTLU DANIŞANLAR

HAYATIMIZIN DÖNÜM NOKTALARI


İnsan hayatında bazı dönüm noktaları vardır.Ve dönüm noktalarında aldığımız kararlar bizi bir ömür mutlu yada mutsuz edebilir.Bu kararları alırken bazen farkında oluruz, bazen de hiç farkında bile olmadan bir bakarız ki karar vermişiz. Kendimizi pek çok şey için geç kalmış yada kaçırmış halde bulabiliriz.Ettiğimiz ah lar vah lar işe yaramaz artık.
Hayatın dönüm noktalarındaki bazı kararlar var ki sonuçları hayatımızın yönünü tamamen değiştirebiliyor.

Dönüm noktalarından bahsetmeden önce dönüm noktası nedir buna bir cevap verelim… Dönüm noktası; anlam olarak bir durumun, bir olayın, yepyeni bir biçime girme aşaması, bir durumdan başka bir duruma geçmesi olarak ifade edilir. Yani hep derler ya, o günden sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı… İşte bu duruma dönüm noktası denir.

Hayatın dönüm noktası örnekleri çok fazladır, yaşa ve zamana göre değişkenlik göstermektedir, lakin yine de sıralamak istersek; çocukluktan gençliğe geçiş dönemi yada ergenlik dönemi, üniversite seçim dönemi (bir çok kişi için üniversite tercih formunun doldurulması) yada meslek seçim dönemi, işe başlama dönemi, evlenme dönemi , boşanma dönemi, çocuk sahibi olma dönemi, çocukların büyüme dönemi, menopoz yada antropoz dönemi vb.

Aslında hayatımızda bir çok dönüm noktaları daha vardır… Mesela her zaman yardıma koşmuşsunuzdur ama sizin bir gün yardıma ihtiyacınız olduğunda kimseyi bulamadığınız da, yada hayatta en az bir kere herkesin başına gelmiş olan, borç verip geri alamadığınız da… bir kitap okuduğunuzda, özel biri ile tanıştığınızda, bir işi bıraktığınızda, duygusal olarak dolduğunuzda…

Bütün bu dönemlerde yeni kararlar almamızı gerektiren durumlar vardır. Aldığımız bu kararlar ne kadar akıllıca olursa hayatımıza yansıması da o oranda iyi olur ve hayatımızın keyfini o oranda yaşarız.
Hayatımızın bu dönüm noktalarında doğru kararlar alabilmek her zaman kolay olmayabilir. Bu durumlarda çevremizde güvendiğimiz insanların fikirlerini almalı beyin fırtınası sonucundaki kararları değerlendirmeli yada uzman desteği alınarak kendimizi yenileyerek kararlarımızı vermeliyiz.
Hayatımızı önemli ölçüde etkileyen hayatımızın dönüm noktalarından biriside hayatımız boyunca yapacağımız mesleği seçme kararımızdır. Bu anda verilen kararlar hayatınızın gidişatını etkileyecektir. Gençlere bu konuda yol gösterilirken onun kendisini tanımasına yardım edilerek doğru kararlar vermesi sağlanabilir.Çocuğun kendisini ve yeteneklerini keşfetmesi ve hangi işi yaparsa mutlu ve başarılı olabileceği konusunda bir uzman desteği alınmalıdır.

Uzman desteği diyorum çünkü;gençlerin meslek seçimleriyle ilgili anne ve babalar taraflı ve kendi isteklerine göre kararlar alınmasına sebep olabiliyorlar.Bu durum mutsuz okunan bir okul hayatı ve daha sonrada sevilmeden yapılan bir iş ayrıca mutsuz bir insan yaramaktadır.Bazı danışanlarımda yaptığım çalışmalar sonucunda mutsuzluğun temel nedeninin sevilmeden yapılan ve buna rağmen sürdürülen iş hayatı olduğunu gözlemledim.İşi sevmeden çalışarak yılların geçmesi ve zamanla kişinin işi değiştirme cesaretinin kaybolması nedeniyle mutsuz bir işi yapmaya devam ederken hayatı da mutsuz bir biçimde devam eder gider.

Anne ve babalar gençlere şu soruların cevaplarını sormalıdır. Hangi meslek seni mutlu ve başarılı hissetirir? Üniversiteye girmek için hangi yolu izlemelisin? Bu gibi sorular üniversiteye gidecek olan bir gencin öncelikle kendi yeteneklerinin ve becerilerinin farkında olmasını sağlar.

Ayrıca genç kendi kafasında belirlediği mesleği mutlaka yakından tanımanın bir yolunu bulmalıdır.İleride yapmak istediği mesleği yapan kişilerin yanında bir süre bu işle ilgili çalışması o işi gözlemlemesi onun bu işle ilgili düşüncelerini çok kısa bir sürede anlamasını sağlar. Böylece ileride sevmediği bir işi yapmak zorunda kalmaz. Sadece işi görmeden işin içeriğini hissetmeden yapılan tercihler bazen bir ömür mutsuz bir çalışma hayatını beraberinde getiriyor.Sevilmeden yapılan iş kişiyi mutsuz ettiği gibi çevresindekilerinde mutsuzluğuna neden olabiliyor. Çalışma hayatı dediğimiz zaman dilimi hayatımızın çok uzun bir bölümünü oluşturuyor.

İş seçimi yaparken,yapmaktan keyif alabileceğimiz seçimler yapmalıyız .Keyifle yaptığımız işlerde hem bol para kazanıp, hem çok başarılı hem de çok mutlu olabiliriz.Diğer sayıda hayatımızdaki başka bir dönüm noktası olan EVLİLİK konusunu sizlerle paylaşacağım.
MUTLU, HUZURLU, SAĞLIKLI OLUN

Yazar Hakkında

Leyla GÜÇTAŞ

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız

Video

SON EKLENEN YAZILAR